|
Powtórzenie wiadomości o krajobrazach strefowych na Ziemi
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4960 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Jest to konspekt zajęć z przyrody przeznaczony dla klasy VI. Zawiera arkusz obserwacji zajęć edukacyjnch badających poziom umiejetności uczniów w zakresie standardu rozumowanie. Moze być wykorzystany przez nauczycieli przyrody podczas hospitacji diagnozującej. Data:
Prowadzący:
Temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o krajobrazach strefowych na Ziemi
Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa
Dział programu: Wybrane krajobrazy Ziemi.
Cele lekcji
Cel ogólny:
- utrwalenie wiadomości o krajobrazach Ziemi i strefach klimatycznych
- wyjaśnienie współzależności kształtujących rozmieszczenie krajobrazów na Ziemi
- wyjaśnienie roli działalności człowieka w przekształcaniu składników krajobrazu
Cele pośrednie:
- umiejętność wypowiadania się za pomocą poznanych terminów
- umiejętność logicznego myślenia
- umiejętność pracy w grupach
Cele operacyjne: uczeń:
- wie, co jest źródłem ciepła na Ziemi
- wie, od czego zależy ilość promieni słonecznych docierających do powierzchni Ziemi
- potrafi wskazać na mapie granice stref oświetleniowych
- potrafi wymienić krajobrazy na Ziemi i przyporządkować je do odpowiedniej strefy
- potrafi rozpoznać rodzaj krajobrazu na podstawie opisu warunków pogodowych i szaty roślinnej
- potrafi odczytać informacje z diagramów klimatycznych
- potrafi opisać przystosowania roślin i zwierząt do warunków klimatycznych
- potrafi wyjaśnić przyczyny zmian w naturalnych krajobrazach Ziemi
- zna sposoby ochrony naturalnych krajobrazów Ziemi
Czas trwania lekcji: 45 minut
Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach
Metody pracy: pytań i odpowiedzi, burza mózgów, gra dydaktyczna, prezentacja zadania
Środki dydaktyczne: atlasy przyrodnicze, mapa fizyczna świata, karty pracy, magnesy, plansze, mazaki, karteczki z nazwami: roślin, zwierząt, stref oświetleniowych
Planowany przebieg lekcji:
I. Część wstępna:
- Powitanie uczniów.
- Sprawy organizacyjne.
- Podanie tematu i celu lekcji.
II. Realizacja tematu lekcji:
- Sprawdzenie znajomości przyczyn powstawania stref oświetleniowych i różnych krajobrazów.
- Praca z mapą fizyczną świata- położenie stref oświetleniowych
- Gra dydaktyczna – „Jaki to krajobraz?”
- Odczytywanie informacji z diagramów klimatycznych – praca indywidualna.
- Przyporządkowanie zwierząt i roślin do odpowiedniego krajobrazu.
- Opisywanie przystosowań roślin i zwierząt do klimatu gorącego i zimnego.
- Opisywanie głównych zagrożeń dla naturalnych krajobrazów spowodowane działalnością człowieka - „burza mózgów’
- Opisywanie sposobów ochrony krajobrazów Ziemi – „burza mózgów”
II. Ocena pracy uczniów.
ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH – HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA
Przedmiot – przyroda
Klasa – VI
Data hospitacji –
Imię i nazwisko hospitującego –
Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia –
Czas przeznaczony na hospitowanie – 45 minut
Temat lekcji – Powtórzenie wiadomości o krajobrazach strefowych na Ziemi
Cel – Określenie poziomu umiejętności w zakresie standardu „Rozumowanie”
Obserwowane umiejętności uczniów. Uczniowie potrafią:
- Podać, co jest źródłem ciepła na Ziemi, standard III.2
- Wymienić, od czego zależy ilość promieni docierających do powierzchni Ziemi, standard III.2
- Wskazać na mapie fizycznej świata granice stref oświetleniowych na Ziemi, standard I.3
- Wymienić krajobrazy strefowe, przyporządkować je do odpowiedniaj strefy oświetleniowej, standard I.3
- Rozpoznać krajobrazy na podstawie opisu warunków pogodowych i szaty roślinnej, standard I.3
- Odczytać dane z wykresów klimatycznych oraz odpowiedzieć na proste pytania z nimi związane, standard I.4, V.3, III.5
- Rozpoznać rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla poszczególnych krajobrazów, standard III.6
- Opisywać przystosowania roślin i zwierząt do warunków panujących w tundrze i na pustyni, standard III.6
- Opisać główne zagrożenia dla naturalnych krajobrazów spowodowane działalnością człowieka, standard III.7
- Opisać sposoby ochrony naturalnych krajobrazów Ziemi, standard III.7
Stopień opanowania wyżej wymienionych umiejętności sprawdzamy przez określenia: A) większość, B) niektórzy, C) prawie nikt.
Opracowała: Zofia Minkina |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|